Foto
Raucheck (Tennengebirge) photo
Mapa
Trasa
Raucheck (Tennengebirge) map
Profil
Raucheck (Tennengebirge) profile

Raucheck (Tennengebirge)


Země:Rakousko Doba v hodinách:6:00
Oblast:TennengebirgeVzdálenost:12.0km
Výchozí bod:N47 30.447 E13 11.523Převýšení:1300m
Max. nadm. výška:2431mObtížnost:3.0

Trasa ve zkratce:

Výstup na nejvyšší vrchol pohoří Tennengebirge nejprve strmou skalní stěnou, zajištěnou stovkami metrů fixních lan a dvou kovových žebříků, a poté vápencovými sutěmi po náhorní plošině. Návrat stejnou cestou. Trasa patří kvůli terénu mezi náročnější. Vyžaduje jistotu chůze a odolnost proti závratím, ale nikoliv velké lezecké úsilí.


Popis okolí:

Raucheck (2431m) je nejvyšším, ale svým charakterem nevýrazným vrcholem rozlohou nevelkého pohoří Tennengebirge. Vápencové pohoří je tvořeno náhorní plošinou ve výšce nad 2000m, jež se nejstrměji zvedá od řeky Salzach na Z a největší výšky nabývá na J. Mnohé ze zde situovaných vrcholů přesahují výšku 2300m, ale málokteré 2400m. Řada jejich téměř stejně velkých zubů při pohledu od J neodmyslitelně patří k reliéfu salzburské oblasti. Celá náhorní plošina je přírodním výtvorem drsné krásy. Mezi skály, sutě, propasti a jeskyně z dominujícího šedobílého kamene se jen tu a tam vklíní kousky zeleného travního porostu. Vzrostlé stromy zcela chybí, pásmo kosodřeviny se nachází jen do výšek kolem 2100m. Povrchová voda se nevyskytuje.


Východiště:

Silnička vedoucí východně od města Werfen se v serpentinách vine do výšky 1000m, kde končí parkovištěm pod lanovkou. Lanovka sloužící především návštěvníkům ledové jeskyně Eisriesenwelt končí ve výšce 1582m u chaty Dr. Fried. Oedl, kde se nachází východiště této trasy.


Popis trasy:

Od chaty jdeme necelý 1km po široké cestě poblíž jeskyně, kde odbočuje nenápadná pěšina vpravo, značená na kótu 2202 s dobou výstupu 2 hodiny. Nejzajímavější a zároveň nejnáročnější je následující úsek trasy překonávající po římsách místy téměř kolmou skalní stěnu. Teprve po nastoupání 400 výškových metrů tímto terénem se spád kopce zmírní a vcházíme na náhorní plošinu. Kóta 2202 je rozcestím, z nějž trvá podle značení cesta na Raucheck další 1,5 hodiny. Stáčí se na JV a dále mírně stoupá. Nepřehledný terén zde vyžaduje pečlivé sledování značení, které bývá čitelné, místy je však poněkud omšelé. Nedaleko od značené cesty, ne však v přímé viditelnosti z ní, se nacházejí zajímavosti jako velká jeskyně a skalní okno. Blízkost nejvyššího vrcholu na sebe upozorní překvapivě částečným narovnáním a větší zatravněností terénu. Z posledního mělkého sedla před vrcholem uhýbá nepříliš zřetelná pěšina na J k okraji náhorní plošiny, zatímco značená cesta pokračuje na V k chatě Edelweisser. Fantastický rozhled z vrcholu za hezkého počasí zahrnuje Dachstein na V, vrcholy pohoří Berchtesgaden na Z, jakož i ledovce Vysokých Taur na J. Návrat k horní stanici lanovky vyžaduje téměř tolik času jako zde popsaný směr.


Nejbližší vrcholy od výchozího bodu:

NázevVzdálenost od výchozího boduSměr
Raucheck2.8kmV(109°)
Roadberg10.5kmSV(46°)
Schwarzer Berg11.5kmS(17°)
Hoher Göll13.0kmSZ(318°)
Hochkönig13.9kmJZ(225°)

Nejbližší chaty

NázevVzdálenostSměr
Werfener Hütte4.5kmJV(119°)
Dr.-Heinrich-Hackel-Hütte8.0kmV(109°)